Lattice Semiconductor Corporation LFE2-20E-7FN484C
LFE2-20E-7FN484C picture photo
Mfg. Part Number
LFE2-20E-7FN484C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 331 I/O 484BGA
Datasheet Download
LFE2-20E-7FN484C.pdf
Availability of LFE2-20E-7FN484C
QUANTITY
LFE2-20E-7FN484C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFE2-20E-7FN484C
Internal Part NumberEIS-LFE2-20E-7FN484C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Cu Wire 01/Jul/2013
PCN Assembly/OriginAlternate Qualified Test Site 30/Sep/2013
Alternate Assembly Revision B 17/Nov/2014
Alternate Assembly/Test Site 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesECP2
Number of LABs/CLBs2625
Number of Logic Elements/Cells21000
Total RAM Bits282624
Number of I/O331
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case484-BBGA
Supplier Device Package484-FPBGA (23x23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFE2-20E-7FN484C
Related LinksLFE2-20E, LFE2-20E-7FN484C Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LFE2-20E-7FN484C Details Description
Related parts for LFE2-20E-7FN484C
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
TERMINAL EG4 GRAY END PLATE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf