Lattice Semiconductor Corporation LFE2M100SE-5F900C
LFE2M100SE-5F900C picture photo
Mfg. Part Number
LFE2M100SE-5F900C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 416 I/O 900BGA
Datasheet Download
LFE2M100SE-5F900C.pdf
Availability of LFE2M100SE-5F900C
QUANTITY
LFE2M100SE-5F900C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFE2M100SE-5F900C
Internal Part NumberEIS-LFE2M100SE-5F900C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTin/Lead Devices 23/Jun/2015
PCN Assembly/OriginAlternate Qualified Test Site 30/Sep/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesECP2M
Number of LABs/CLBs11875
Number of Logic Elements/Cells95000
Total RAM Bits5435392
Number of I/O416
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case900-BBGA
Supplier Device Package900-FPBGA (31x31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFE2M100SE-5F900C
Related LinksLFE2M100, LFE2M100SE-5F900C Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LFE2M100SE-5F900C Details Description
Related parts for LFE2M100SE-5F900C
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 105 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TOOL DF62 ACCESSORY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 4A DO214AB datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 500V 23DIP datasheet.pdf