Lattice Semiconductor Corporation LFE2M20SE-7F256C
LFE2M20SE-7F256C picture photo
Mfg. Part Number
LFE2M20SE-7F256C
Brief Description
IC FPGA 140 I/O 256BGA
Datasheet Download
LFE2M20SE-7F256C.pdf
Availability of LFE2M20SE-7F256C
QUANTITY
LFE2M20SE-7F256C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFE2M20SE-7F256C
Internal Part NumberEIS-LFE2M20SE-7F256C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTin/Lead Devices 23/Jun/2015
PCN Assembly/OriginAlternate Qualified Test Site 30/Sep/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
SeriesECP2M
Number of LABs/CLBs2375
Number of Logic Elements/Cells19000
Total RAM Bits1246208
Number of I/O140
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-FPBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFE2M20SE-7F256C
Related LinksLFE2M20S, LFE2M20SE-7F256C Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LFE2M20SE-7F256C Details Description
Related parts for LFE2M20SE-7F256C
LED YELLOW T1-3/4 RT ANG PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A USPN4 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TRANSDCR AC 4-20MADC OUT 3PHASE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 3A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf