Lattice Semiconductor Corporation LFE2M50E-5FN900I
LFE2M50E-5FN900I picture photo
Mfg. Part Number
LFE2M50E-5FN900I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 410 I/O 900BGA
Datasheet Download
LFE2M50E-5FN900I.pdf
Availability of LFE2M50E-5FN900I
QUANTITY
LFE2M50E-5FN900I Order Process
Ship out your order
Specifications of LFE2M50E-5FN900I
Internal Part NumberEIS-LFE2M50E-5FN900I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Cu Wire 01/Jul/2013
PCN Assembly/OriginAlternate Qualified Test Site 30/Sep/2013
Alternate Assembly Revision B 17/Nov/2014
Alternate Assembly/Test Site 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesECP2M
Number of LABs/CLBs6000
Number of Logic Elements/Cells48000
Total RAM Bits4246528
Number of I/O410
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case900-BBGA
Supplier Device Package900-FPBGA (31x31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFE2M50E-5FN900I
Related LinksLFE2M50E, LFE2M50E-5FN900I Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LFE2M50E-5FN900I Details Description
Related parts for LFE2M50E-5FN900I
IC SWITCH SPDT 8SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
BCZ 3.81/11/180LR SN GN BX datasheet.pdf
CAP POLYMER 2700UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
OSC VCTCXO 122.88MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 300MA 60 MOHM datasheet.pdf