Littelfuse LFH600603C
LFH600603C picture photo
Mfg. Part Number
LFH600603C
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL
Datasheet Download
LFH600603C.pdf
Availability of LFH600603C
QUANTITY
LFH600603C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFH600603C
Internal Part NumberEIS-LFH600603C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLF
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsCLASS H, K5
Fuse Size-
Number of Circuits3
Voltage600V
Current Rating60A
Mounting TypeDIN Rail
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFH600603C
Related LinksLFH60, LFH600603C Datasheet, Littelfuse Distributor
LFH600603C Details Description
Related parts for LFH600603C
FIXED IND 68UH 2.4A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3.3V SC70 datasheet.pdf
RES SMD 0.698 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
85 SIZE HYBRID 1.8 DEG/STEP datasheet.pdf
NSCC RCPT CONN 1.5 BLK 10CKT datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED T3 1/4 WG WHITE CLEAR 12VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8.5A 24V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:3 170MHZ 6SOT23 datasheet.pdf