Littelfuse LFH606001C
LFH606001C picture photo
Mfg. Part Number
LFH606001C
Brief Description
FUSE BLOCK CART 600V 600A DIN
Datasheet Download
LFH606001C.pdf
Availability of LFH606001C
QUANTITY
LFH606001C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFH606001C
Internal Part NumberEIS-LFH606001C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesLF
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass H5, Class K5, Class R
Fuse Size-
Number of Circuits1
Voltage600V
Current Rating600A
Mounting TypeDIN Rail
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFH606001C
Related LinksLFH60, LFH606001C Datasheet, Littelfuse Distributor
LFH606001C Details Description
Related parts for LFH606001C
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD523 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 250V 16A SNAP SLDR datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 350 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 58POS datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
3300UF 400V 76X105MM 85C 10000H datasheet.pdf