Littelfuse LFR256001C
LFR256001C picture photo
Mfg. Part Number
LFR256001C
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 250V 600A DIN
Datasheet Download
LFR256001C.pdf
Availability of LFR256001C
QUANTITY
LFR256001C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFR256001C
Internal Part NumberEIS-LFR256001C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLFR
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size2.874" Dia x 10.374" L (73mm x 263.5mm)
Number of Circuits1
Voltage250V
Current Rating600A
Mounting TypeDIN Rail
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFR256001C
Related LinksLFR25, LFR256001C Datasheet, Littelfuse Distributor
LFR256001C Details Description
Related parts for LFR256001C
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP HEX SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B QFN-24 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 3000W datasheet.pdf
IC FPGA 3520LUTS 1.2V 20WLCS datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf