Lattice Semiconductor Corporation LFSC3GA40E-5FF1152C
LFSC3GA40E-5FF1152C picture photo
Mfg. Part Number
LFSC3GA40E-5FF1152C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 604 I/O 1152BGA
Datasheet Download
LFSC3GA40E-5FF1152C.pdf
Availability of LFSC3GA40E-5FF1152C
QUANTITY
LFSC3GA40E-5FF1152C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFSC3GA40E-5FF1152C
Internal Part NumberEIS-LFSC3GA40E-5FF1152C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTin/Lead Devices 23/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSC
Number of LABs/CLBs10000
Number of Logic Elements/Cells40000
Total RAM Bits4075520
Number of I/O604
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1152-BBGA
Supplier Device Package1152-FPBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFSC3GA40E-5FF1152C
Related LinksLFSC3GA40, LFSC3GA40E-5FF1152C Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LFSC3GA40E-5FF1152C Details Description
Related parts for LFSC3GA40E-5FF1152C
RES 11K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.115A SOT-363 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 35POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
MIN D FE 37 P CRIMP TERMINAL_4-4 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf