Lattice Semiconductor Corporation LFSCM3GA40EP1-6FF1152I
LFSCM3GA40EP1-6FF1152I picture photo
Mfg. Part Number
LFSCM3GA40EP1-6FF1152I
Brief Description
IC FPGA 604 I/O 1152BGA
Datasheet Download
LFSCM3GA40EP1-6FF1152I.pdf
Availability of LFSCM3GA40EP1-6FF1152I
QUANTITY
LFSCM3GA40EP1-6FF1152I Order Process
Ship out your order
Specifications of LFSCM3GA40EP1-6FF1152I
Internal Part NumberEIS-LFSCM3GA40EP1-6FF1152I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTin/Lead Devices 23/Jun/2015
SeriesSCM
Number of LABs/CLBs10000
Number of Logic Elements/Cells40000
Total RAM Bits4075520
Number of I/O604
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case1152-BBGA
Supplier Device Package1152-FPBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFSCM3GA40EP1-6FF1152I
LFSCM3GA40EP1-6FF1152I Details Description
Related parts for LFSCM3GA40EP1-6FF1152I
RES SMD 80.6 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .104" .082"L datasheet.pdf
HEATSHRINK RHW POLY 105MMX4' BLK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PST 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 25POS 2.54MM datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TOOL INSERTION 20 GA datasheet.pdf
OSC XO 6.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf