AVX Corporation LG126Z103MAT2S1
LG126Z103MAT2S1 picture photo
Mfg. Part Number
LG126Z103MAT2S1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 6.3V X7S 0204
Datasheet Download
LG126Z103MAT2S1.pdf
Availability of LG126Z103MAT2S1
QUANTITY
LG126Z103MAT2S1 Order Process
Ship out your order
Specifications of LG126Z103MAT2S1
Internal Part NumberEIS-LG126Z103MAT2S1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
LGA Low Inductance MLCC's
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLG12 (LGA)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0204 (0510 Metric)
Size / Dimension0.020" L x 0.039" W (0.50mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LG126Z103MAT2S1
Related LinksLG126Z1, LG126Z103MAT2S1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
LG126Z103MAT2S1 Details Description
Related parts for LG126Z103MAT2S1
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS STR datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 4W 8230 datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 400VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR TO220AB datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15 OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf