Nichicon LGG2D152MELA50
LGG2D152MELA50 picture photo
Mfg. Part Number
LGG2D152MELA50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LGG2D152MELA50.pdf
Availability of LGG2D152MELA50
QUANTITY
LGG2D152MELA50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGG2D152MELA50
Internal Part NumberEIS-LGG2D152MELA50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGG
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.57A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGG2D152MELA50
Related LinksLGG2D15, LGG2D152MELA50 Datasheet, Nichicon Distributor
LGG2D152MELA50 Details Description
Related parts for LGG2D152MELA50
TRANS PNP 40V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
MOSFET DRIVER 2CH 6A 8TDFN datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 10A 58VDC BLADE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf