Nichicon LGG2D152MELA50
LGG2D152MELA50 picture photo
Mfg. Part Number
LGG2D152MELA50
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LGG2D152MELA50.pdf
Availability of LGG2D152MELA50
QUANTITY
LGG2D152MELA50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGG2D152MELA50
Internal Part NumberEIS-LGG2D152MELA50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.57A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGG2D152MELA50
Related LinksLGG2D15, LGG2D152MELA50 Datasheet, Nichicon Distributor
LGG2D152MELA50 Details Description
Related parts for LGG2D152MELA50
CAP CER 4700PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE D 11POS datasheet.pdf
TERMINAL HOLD-DOWN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 62MM DIA datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.4V DO35 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf