Nichicon LGG2D561MELZ30
LGG2D561MELZ30 picture photo
Mfg. Part Number
LGG2D561MELZ30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LGG2D561MELZ30.pdf
Availability of LGG2D561MELZ30
QUANTITY
LGG2D561MELZ30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGG2D561MELZ30
Internal Part NumberEIS-LGG2D561MELZ30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGG
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGG2D561MELZ30
Related LinksLGG2D56, LGG2D561MELZ30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGG2D561MELZ30 Details Description
Related parts for LGG2D561MELZ30
CAP CER 3.3UF 50V Y5V 2220 datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
TERM BLK RCPT 21POS SIDE 5.08MM datasheet.pdf
OSC VCXO 61.44MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES 10M OHM 6W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C016FP-4,5C1-2 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf