Nichicon LGG2G471MELB40
LGG2G471MELB40 picture photo
Mfg. Part Number
LGG2G471MELB40
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LGG2G471MELB40.pdf
Availability of LGG2G471MELB40
QUANTITY
LGG2G471MELB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGG2G471MELB40
Internal Part NumberEIS-LGG2G471MELB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGG2G471MELB40
Related LinksLGG2G47, LGG2G471MELB40 Datasheet, Nichicon Distributor
LGG2G471MELB40 Details Description
Related parts for LGG2G471MELB40
WIRE MARKER B/Y .10-.20"250PC datasheet.pdf
IC BUS TXRX/REGISTER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.1 OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf