TDK Corporation LGJ12565TS-4R2N5R5-H
LGJ12565TS-4R2N5R5-H picture photo
Mfg. Part Number
LGJ12565TS-4R2N5R5-H
Brief Description
FIXED IND 4.2UH 5.5A 11.2 MOHM
Datasheet Download
LGJ12565TS-4R2N5R5-H.pdf
Availability of LGJ12565TS-4R2N5R5-H
QUANTITY
LGJ12565TS-4R2N5R5-H Order Process
Ship out your order
Specifications of LGJ12565TS-4R2N5R5-H
Internal Part NumberEIS-LGJ12565TS-4R2N5R5-H
Material - CoreFerrite
Inductance4.2µH
Tolerance±30%
Current Rating5.5A
Current - Saturation7.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)11.2 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGJ12565TS-4R2N5R5-H
Related LinksLGJ12565TS, LGJ12565TS-4R2N5R5-H Datasheet, TDK Corporation Distributor
LGJ12565TS-4R2N5R5-H Details Description
Related parts for LGJ12565TS-4R2N5R5-H
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 68POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 48MHZ 24QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
750 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
IC LIMITING AMP LOSS DET 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf