Nichicon LGJ2C331MELB15
LGJ2C331MELB15 picture photo
Mfg. Part Number
LGJ2C331MELB15
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LGJ2C331MELB15.pdf
Availability of LGJ2C331MELB15
QUANTITY
LGJ2C331MELB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGJ2C331MELB15
Internal Part NumberEIS-LGJ2C331MELB15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGJ (15)
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGJ2C331MELB15
Related LinksLGJ2C33, LGJ2C331MELB15 Datasheet, Nichicon Distributor
LGJ2C331MELB15 Details Description
Related parts for LGJ2C331MELB15
IC CPLD 64MC 20NS 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 50POS datasheet.pdf
IC DELAY LINE 8NS 8SOIC datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 5.5GHZ WIFI datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf