Nichicon LGJ2G680MELA
LGJ2G680MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGJ2G680MELA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LGJ2G680MELA.pdf
Availability of LGJ2G680MELA
QUANTITY
LGJ2G680MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGJ2G680MELA
Internal Part NumberEIS-LGJ2G680MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGJ
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current460mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGJ2G680MELA
Related LinksLGJ2G6, LGJ2G680MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGJ2G680MELA Details Description
Related parts for LGJ2G680MELA
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 35V datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.63V SC-70 datasheet.pdf
IC CTRL XPHASE3 SVID 32-MLPQ datasheet.pdf
CONN SHROUDED HEADR 60POS QUAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
T-COUPLD K M6 THREADED 4M datasheet.pdf
DUAL LEVEL 5.0 10 ASY 1.5MM datasheet.pdf
500 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 0.5A 8-LFCSP datasheet.pdf