Nichicon LGJ2Z331MELC15
LGJ2Z331MELC15 picture photo
Mfg. Part Number
LGJ2Z331MELC15
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LGJ2Z331MELC15.pdf
Availability of LGJ2Z331MELC15
QUANTITY
LGJ2Z331MELC15 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGJ2Z331MELC15
Internal Part NumberEIS-LGJ2Z331MELC15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGJ (15)
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGJ2Z331MELC15
Related LinksLGJ2Z33, LGJ2Z331MELC15 Datasheet, Nichicon Distributor
LGJ2Z331MELC15 Details Description
Related parts for LGJ2Z331MELC15
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE PATTERN GENERATOR BOARD datasheet.pdf
HEADER 15POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA datasheet.pdf
RES 27K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.887 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT MOB COIL UHF 1/4 66-174MHZ datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf