TDK Corporation LGJ7045TC-1R0N-D
LGJ7045TC-1R0N-D picture photo
Mfg. Part Number
LGJ7045TC-1R0N-D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 5.2A 9.6 MOHM SMD
Datasheet Download
LGJ7045TC-1R0N-D.pdf
Availability of LGJ7045TC-1R0N-D
QUANTITY
LGJ7045TC-1R0N-D Order Process
Ship out your order
Specifications of LGJ7045TC-1R0N-D
Internal Part NumberEIS-LGJ7045TC-1R0N-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLGJ Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLGJ7045TC-D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating5.2A
Current - Saturation8.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.6 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGJ7045TC-1R0N-D
Related LinksLGJ7045T, LGJ7045TC-1R0N-D Datasheet, TDK Corporation Distributor
LGJ7045TC-1R0N-D Details Description
Related parts for LGJ7045TC-1R0N-D
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 1.14K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf