TDK Corporation LGJ7045TC-331M-D
LGJ7045TC-331M-D picture photo
Mfg. Part Number
LGJ7045TC-331M-D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 420MA 1.03 OHM
Datasheet Download
LGJ7045TC-331M-D.pdf
Availability of LGJ7045TC-331M-D
QUANTITY
LGJ7045TC-331M-D Order Process
Ship out your order
Specifications of LGJ7045TC-331M-D
Internal Part NumberEIS-LGJ7045TC-331M-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLGJ Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLGJ7045TC-D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating420mA
Current - Saturation490mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.03 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGJ7045TC-331M-D
Related LinksLGJ7045T, LGJ7045TC-331M-D Datasheet, TDK Corporation Distributor
LGJ7045TC-331M-D Details Description
Related parts for LGJ7045TC-331M-D
CONN FFC RCPT HSG 20POS 1.27MM datasheet.pdf
DECODER/DEMUX 3-TO-8 16SOIC datasheet.pdf
USB2.0 ASSY, TYPE A/ST - TYPE A datasheet.pdf
CAP THIN FILM 47PF 25V 0805 datasheet.pdf
CA F/O 62.5LDS POLY OM BAY 20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
LED BLUE 0603 SMD datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 8.45M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG GREEN 100' datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf