Nichicon LGN2C182MELC35
LGN2C182MELC35 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2C182MELC35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LGN2C182MELC35.pdf
Availability of LGN2C182MELC35
QUANTITY
LGN2C182MELC35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2C182MELC35
Internal Part NumberEIS-LGN2C182MELC35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGN
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2C182MELC35
Related LinksLGN2C18, LGN2C182MELC35 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2C182MELC35 Details Description
Related parts for LGN2C182MELC35
CONN SMB JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
MARKER TIE MIN 18LB BLUE 5.1" datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV NP0 3838 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 113K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED PMI FLUSH GRN/RED/YLW datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf