Nichicon LGN2C561MELZ30
LGN2C561MELZ30 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2C561MELZ30
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LGN2C561MELZ30.pdf
Availability of LGN2C561MELZ30
QUANTITY
LGN2C561MELZ30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2C561MELZ30
Internal Part NumberEIS-LGN2C561MELZ30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2C561MELZ30
Related LinksLGN2C56, LGN2C561MELZ30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2C561MELZ30 Details Description
Related parts for LGN2C561MELZ30
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 110V datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT-TAB FAST .250 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 4SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 1MBPS 14SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR COTS datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf