Nichicon LGN2D152MELB40
LGN2D152MELB40 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2D152MELB40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LGN2D152MELB40.pdf
Availability of LGN2D152MELB40
QUANTITY
LGN2D152MELB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2D152MELB40
Internal Part NumberEIS-LGN2D152MELB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGN
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2D152MELB40
Related LinksLGN2D15, LGN2D152MELB40 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2D152MELB40 Details Description
Related parts for LGN2D152MELB40
BOX ALUM BLACK 8.66"L X 4.06"W datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK 6POS SIDE ENTRY 10MM datasheet.pdf
DIE COPALUM SEALED 69066 10-8AWG datasheet.pdf
RES 8.3 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HDM 9EMPO100F140F TG datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf