Nichicon LGN2D471MELZ30
LGN2D471MELZ30 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2D471MELZ30
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LGN2D471MELZ30.pdf
Availability of LGN2D471MELZ30
QUANTITY
LGN2D471MELZ30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2D471MELZ30
Internal Part NumberEIS-LGN2D471MELZ30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2D471MELZ30
Related LinksLGN2D47, LGN2D471MELZ30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2D471MELZ30 Details Description
Related parts for LGN2D471MELZ30
RES SMD 3.92KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SSD 2.5" IDEP 24GB datasheet.pdf
ANTENNA 25DB EMBEDDED GPS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
FUSE BLOCK COVER ACS 60A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.330" 3MM 2LD datasheet.pdf
A5 1.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
IE-MINIMC, TP-TX/FX-CWDM-SM1570- datasheet.pdf
RES 1.25K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf