Nichicon LGN2E561MELZ45
LGN2E561MELZ45 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2E561MELZ45
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGN2E561MELZ45.pdf
Availability of LGN2E561MELZ45
QUANTITY
LGN2E561MELZ45 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2E561MELZ45
Internal Part NumberEIS-LGN2E561MELZ45
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2E561MELZ45
Related LinksLGN2E56, LGN2E561MELZ45 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2E561MELZ45 Details Description
Related parts for LGN2E561MELZ45
Crystal 18.8690MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC LINE DVR STER DGTL AUD 20QFN datasheet.pdf
CONN MMCX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,WHT,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf