Nichicon LGN2H221MELB45
LGN2H221MELB45 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2H221MELB45
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
LGN2H221MELB45.pdf
Availability of LGN2H221MELB45
QUANTITY
LGN2H221MELB45 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2H221MELB45
Internal Part NumberEIS-LGN2H221MELB45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.02A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2H221MELB45
Related LinksLGN2H22, LGN2H221MELB45 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2H221MELB45 Details Description
Related parts for LGN2H221MELB45
BATTERY PACK 4.8V 1000 MAH NICAD datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 300MHZ 408TBGA datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 3.09V SOT23-3 datasheet.pdf
CLEANING CLOTH GEN PURPOSE 100PC datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM datasheet.pdf