Nichicon LGN2H560MELZ25
LGN2H560MELZ25 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2H560MELZ25
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
LGN2H560MELZ25.pdf
Availability of LGN2H560MELZ25
QUANTITY
LGN2H560MELZ25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2H560MELZ25
Internal Part NumberEIS-LGN2H560MELZ25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current470mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2H560MELZ25
Related LinksLGN2H56, LGN2H560MELZ25 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2H560MELZ25 Details Description
Related parts for LGN2H560MELZ25
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 5V datasheet.pdf
CALIBRATION GAS 21 LITER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 12A datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC679LC3C datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA RSHTH PP SILIC 0 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.7 NF 2.5% 100VDC AXIA datasheet.pdf