Nichicon LGN2P391MELY35
LGN2P391MELY35 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2P391MELY35
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
LGN2P391MELY35.pdf
Availability of LGN2P391MELY35
QUANTITY
LGN2P391MELY35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2P391MELY35
Internal Part NumberEIS-LGN2P391MELY35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.34A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2P391MELY35
Related LinksLGN2P39, LGN2P391MELY35 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2P391MELY35 Details Description
Related parts for LGN2P391MELY35
FIXED IND 100NH 360MA 300 MOHM datasheet.pdf
SENSOR REED SPST-NO CYLINDRICAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 2B 20MA datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 154 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
RES SMD 213OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf