Nichicon LGN2V221MELA30
LGN2V221MELA30 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2V221MELA30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
LGN2V221MELA30.pdf
Availability of LGN2V221MELA30
QUANTITY
LGN2V221MELA30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2V221MELA30
Internal Part NumberEIS-LGN2V221MELA30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGN
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2V221MELA30
Related LinksLGN2V22, LGN2V221MELA30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2V221MELA30 Details Description
Related parts for LGN2V221MELA30
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 560 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf