Nichicon LGN2W181MELB30
LGN2W181MELB30 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2W181MELB30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGN2W181MELB30.pdf
Availability of LGN2W181MELB30
QUANTITY
LGN2W181MELB30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2W181MELB30
Internal Part NumberEIS-LGN2W181MELB30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGN
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current870mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2W181MELB30
Related LinksLGN2W18, LGN2W181MELB30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2W181MELB30 Details Description
Related parts for LGN2W181MELB30
RES 0.07 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CHANNEL PROTECTOR SGL SOT23-6 datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E GRAY 500' datasheet.pdf
CONN SOCKET HSG 10POS 3.3MM DUAL datasheet.pdf
CONN RING 20-24 AWG #10 STRIP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
FIXED IND 10.9UH 12.5A 5.8 MOHM datasheet.pdf