Nichicon LGN2Z102MELB30
LGN2Z102MELB30 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2Z102MELB30
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LGN2Z102MELB30.pdf
Availability of LGN2Z102MELB30
QUANTITY
LGN2Z102MELB30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2Z102MELB30
Internal Part NumberEIS-LGN2Z102MELB30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2Z102MELB30
Related LinksLGN2Z10, LGN2Z102MELB30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2Z102MELB30 Details Description
Related parts for LGN2Z102MELB30
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH 2POS DIP AUTODIP SEALED datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 834 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf