Nichicon LGR2D102MELC35
LGR2D102MELC35 picture photo
Mfg. Part Number
LGR2D102MELC35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LGR2D102MELC35.pdf
Availability of LGR2D102MELC35
QUANTITY
LGR2D102MELC35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGR2D102MELC35
Internal Part NumberEIS-LGR2D102MELC35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGR
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGR2D102MELC35
Related LinksLGR2D10, LGR2D102MELC35 Datasheet, Nichicon Distributor
LGR2D102MELC35 Details Description
Related parts for LGR2D102MELC35
IC CAN TXRX VOLT FAULT PROT 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
DDR3 DIMM ASSY datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 662XW datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 64MA 11 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf