Nichicon LGR2E221MELZ30
LGR2E221MELZ30 picture photo
Mfg. Part Number
LGR2E221MELZ30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGR2E221MELZ30.pdf
Availability of LGR2E221MELZ30
QUANTITY
LGR2E221MELZ30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGR2E221MELZ30
Internal Part NumberEIS-LGR2E221MELZ30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGR
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGR2E221MELZ30
Related LinksLGR2E22, LGR2E221MELZ30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGR2E221MELZ30 Details Description
Related parts for LGR2E221MELZ30
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 8SSIP datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 300MA 410 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS .100" SMD GLD datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
F PUSH ON FOR RG 59/62 datasheet.pdf
SATELLITE MULTI-SWITCH 4OUT datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf