Nichicon LGR2E561MELA50
LGR2E561MELA50 picture photo
Mfg. Part Number
LGR2E561MELA50
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGR2E561MELA50.pdf
Availability of LGR2E561MELA50
QUANTITY
LGR2E561MELA50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGR2E561MELA50
Internal Part NumberEIS-LGR2E561MELA50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGR2E561MELA50
Related LinksLGR2E56, LGR2E561MELA50 Datasheet, Nichicon Distributor
LGR2E561MELA50 Details Description
Related parts for LGR2E561MELA50
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A DDPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL SOT23-5 datasheet.pdf
SYNJET ZFLOW 75 LEVEL SELECT 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf