Nichicon LGR2W560MELA25
LGR2W560MELA25 picture photo
Mfg. Part Number
LGR2W560MELA25
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGR2W560MELA25.pdf
Availability of LGR2W560MELA25
QUANTITY
LGR2W560MELA25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGR2W560MELA25
Internal Part NumberEIS-LGR2W560MELA25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current470mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGR2W560MELA25
Related LinksLGR2W56, LGR2W560MELA25 Datasheet, Nichicon Distributor
LGR2W560MELA25 Details Description
Related parts for LGR2W560MELA25
TRANS NPN 400V 0.07A TO-92L datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 150MW 0503 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR SCKT 9POS 12' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 80VDC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4A SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A DPAK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf