Nichicon LGU1C123MELZ
LGU1C123MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGU1C123MELZ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
LGU1C123MELZ.pdf
Availability of LGU1C123MELZ
QUANTITY
LGU1C123MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU1C123MELZ
Internal Part NumberEIS-LGU1C123MELZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.31A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU1C123MELZ
Related LinksLGU1C1, LGU1C123MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGU1C123MELZ Details Description
Related parts for LGU1C123MELZ
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 150 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.6MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 76.7VC P600 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf