Nichicon LGU1C123MELZ
LGU1C123MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGU1C123MELZ
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
LGU1C123MELZ.pdf
Availability of LGU1C123MELZ
QUANTITY
LGU1C123MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU1C123MELZ
Internal Part NumberEIS-LGU1C123MELZ
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.31A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU1C123MELZ
Related LinksLGU1C1, LGU1C123MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGU1C123MELZ Details Description
Related parts for LGU1C123MELZ
RECEPTACLE DIP SOCKET 28POS .4" datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 1.5GHZ 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100" GOLD datasheet.pdf
INSERT MALE 20+4POS+1GND SCREW datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf