Nichicon LGU1C682MELZ
LGU1C682MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGU1C682MELZ
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
LGU1C682MELZ.pdf
Availability of LGU1C682MELZ
QUANTITY
LGU1C682MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU1C682MELZ
Internal Part NumberEIS-LGU1C682MELZ
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU1C682MELZ
Related LinksLGU1C6, LGU1C682MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGU1C682MELZ Details Description
Related parts for LGU1C682MELZ
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 1" datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 2.5K 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 1.667KV GATEDRVR 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 9.65MM datasheet.pdf