Nichicon LGU1C822MELZ
LGU1C822MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGU1C822MELZ
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
LGU1C822MELZ.pdf
Availability of LGU1C822MELZ
QUANTITY
LGU1C822MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU1C822MELZ
Internal Part NumberEIS-LGU1C822MELZ
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)