Nichicon LGU1C822MELZ
LGU1C822MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGU1C822MELZ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
LGU1C822MELZ.pdf
Availability of LGU1C822MELZ
QUANTITY
LGU1C822MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU1C822MELZ
Internal Part NumberEIS-LGU1C822MELZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU1C822MELZ
Related LinksLGU1C8, LGU1C822MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGU1C822MELZ Details Description
Related parts for LGU1C822MELZ
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N CH 75V 62A D2PAK datasheet.pdf
M804 55C 55#23 SKT RECP OM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf