Nichicon LGU1E822MELB
LGU1E822MELB picture photo
Mfg. Part Number
LGU1E822MELB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
LGU1E822MELB.pdf
Availability of LGU1E822MELB
QUANTITY
LGU1E822MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU1E822MELB
Internal Part NumberEIS-LGU1E822MELB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU1E822MELB
Related LinksLGU1E8, LGU1E822MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LGU1E822MELB Details Description
Related parts for LGU1E822MELB
IC POT DGTL 100K 1CH SPI 8SOIC datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL 37.9KHZ TOP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE STR FMALE-R/A MALE 3POS 2M datasheet.pdf
38.1MM X 16.26MM 1=25/PK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf