Nichicon LGU1H153MELC
LGU1H153MELC picture photo
Mfg. Part Number
LGU1H153MELC
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
LGU1H153MELC.pdf
Availability of LGU1H153MELC
QUANTITY
LGU1H153MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU1H153MELC
Internal Part NumberEIS-LGU1H153MELC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.77A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU1H153MELC
Related LinksLGU1H1, LGU1H153MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LGU1H153MELC Details Description
Related parts for LGU1H153MELC
IDC CABLE - MPD16K/MC16M/MPD16K datasheet.pdf
RES 0.01 OHM 3W 1% 4SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR60H/AE60G/HKR60H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 SMD datasheet.pdf
QKE II FEM DUAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 88POS DR LOW P datasheet.pdf
37POS M CAP M3 THRD. datasheet.pdf