Nichicon LGU2A392MELC
LGU2A392MELC picture photo
Mfg. Part Number
LGU2A392MELC
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
LGU2A392MELC.pdf
Availability of LGU2A392MELC
QUANTITY
LGU2A392MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2A392MELC
Internal Part NumberEIS-LGU2A392MELC
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.69A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2A392MELC
Related LinksLGU2A3, LGU2A392MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2A392MELC Details Description
Related parts for LGU2A392MELC
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
CARD EDGE 20POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.5A 600VAC 170VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 499 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CHIPKIT PROGRAMMER CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
XMITTER KEYFOB 418MHZ 4 BUTTON datasheet.pdf