Nichicon LGU2A561MELZ
LGU2A561MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGU2A561MELZ
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
LGU2A561MELZ.pdf
Availability of LGU2A561MELZ
QUANTITY
LGU2A561MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2A561MELZ
Internal Part NumberEIS-LGU2A561MELZ
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.07A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2A561MELZ
Related LinksLGU2A5, LGU2A561MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2A561MELZ Details Description
Related parts for LGU2A561MELZ
CONN PIN 14-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 16POS MALE datasheet.pdf
IC MCU HI SPEED 25MHZ IND 40-DIP datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
2MM HDM BP GP PF AE 30AU GF datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS STRGHT SKT datasheet.pdf