Nichicon LGU2A821MELZ
LGU2A821MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGU2A821MELZ
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
LGU2A821MELZ.pdf
Availability of LGU2A821MELZ
QUANTITY
LGU2A821MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2A821MELZ
Internal Part NumberEIS-LGU2A821MELZ
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2A821MELZ
Related LinksLGU2A8, LGU2A821MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2A821MELZ Details Description
Related parts for LGU2A821MELZ
CAP CER 62PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
MCU 32BIT 2048KB FLASH 144TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf