Nichicon LGU2C182MELB
LGU2C182MELB picture photo
Mfg. Part Number
LGU2C182MELB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LGU2C182MELB.pdf
Availability of LGU2C182MELB
QUANTITY
LGU2C182MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2C182MELB
Internal Part NumberEIS-LGU2C182MELB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.32A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2C182MELB
Related LinksLGU2C1, LGU2C182MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2C182MELB Details Description
Related parts for LGU2C182MELB
IC ADC 16BIT 100KSPS 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560K OHM 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 3.3MM DL TIN datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 6V 240W datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf