Nichicon LGU2C331MELY
LGU2C331MELY picture photo
Mfg. Part Number
LGU2C331MELY
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LGU2C331MELY.pdf
Availability of LGU2C331MELY
QUANTITY
LGU2C331MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2C331MELY
Internal Part NumberEIS-LGU2C331MELY
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2C331MELY
Related LinksLGU2C3, LGU2C331MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2C331MELY Details Description
Related parts for LGU2C331MELY
JUMPER-H1501TR/A2015W/X 6" datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 5A 8-TSSOP datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
BAR LIGHTS 380X37MM RED datasheet.pdf
SF-10KP360 datasheet.pdf
FUSE 1.25A datasheet.pdf