Nichicon LGU2C471MELA
LGU2C471MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGU2C471MELA
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LGU2C471MELA.pdf
Availability of LGU2C471MELA
QUANTITY
LGU2C471MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2C471MELA
Internal Part NumberEIS-LGU2C471MELA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2C471MELA
Related LinksLGU2C4, LGU2C471MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2C471MELA Details Description
Related parts for LGU2C471MELA
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 WW datasheet.pdf
RECEPTACLE datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 95NS 56TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN IPASS 2X1 52POS W/LGHT PIPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.410" UNIV datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf