Nichicon LGU2E391MELY
LGU2E391MELY picture photo
Mfg. Part Number
LGU2E391MELY
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGU2E391MELY.pdf
Availability of LGU2E391MELY
QUANTITY
LGU2E391MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2E391MELY
Internal Part NumberEIS-LGU2E391MELY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2E391MELY
Related LinksLGU2E3, LGU2E391MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2E391MELY Details Description
Related parts for LGU2E391MELY
RES SMD 665 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO204AC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 32VQFN datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 37POS STR IDC datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf