Nichicon LGU2E471MELZ
LGU2E471MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGU2E471MELZ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGU2E471MELZ.pdf
Availability of LGU2E471MELZ
QUANTITY
LGU2E471MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2E471MELZ
Internal Part NumberEIS-LGU2E471MELZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2E471MELZ
Related LinksLGU2E4, LGU2E471MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2E471MELZ Details Description
Related parts for LGU2E471MELZ
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC BRIDGE SPI/I2C 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SCAN TEST DEVICE W/FF 24-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP 200MHZ W/SD DUAL 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
DISPLAY 660NM RED NUMERIC 4.0" datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 16 POS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf